reklama

Gatsby vs. Gatsby

Tento článok píšem hneď po vzhliadnutí The Great Gatsby z 1974 (s neskoršími menšími korektúrami po tom, čo som si prečítala knihu). Priznávam, že nové spracovanie z roku 2013 som videla dvakrát. Prvýkrát to bolo klasicky v kine, kedy som okrem traileru a pár statusov na facebooku nevedela o filme nič viac. Ak sa mám priznať, tak keby v ňom nehral Leonardo Di Caprio, ktorý vďaka svojim posledným filmom zažil u mňa neuveriteľné, ba až nemožné zmŕtvychvstanie z hereckého cintorína, ani by som na tento film nešla. Odrádzal ma totižto režisér Baz Luhrmann, ktorého tvorbu až tak nemusím, ale zásadne nie jeho vinou, proste len nemám rada muzikály.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu



Keď som si Gatsbyho pozrela prvýkrát, mala som zmiešané pocity. Osobne som si ho rozdelila na tri tretiny, kvalitatívne zoradené vzostupne. Doteraz ho nezaraďujem medzi moje najobľúbenejšie filmy, avšak vďaka zmiešaným pocitom a ešte viac zmiešaným diskusiám okolo neho som si akosi nevedela utriasť v hlave svoj vlastný názor. Dosť významnú úlohu pri tom zohral fakt, že ide o spracovanie podľa knižnej predlohy a pre mňa osobne ešte dôležitejšiu úlohu, že už bol raz sfilmovaný. Som skôr filmová ako knižná.
Keď som si opäť pozrela Gatsbyho s Leonardom Di Capriom, zvedavosť mi nedala a pozrela som si aj spracovanie s Robertom Redfordom. Ani to mi však úplne nestačilo, a tak som si prečítala aj knihu. Oba filmy boli naozaj dobre spracované, ale ako som už spomínala, som skôr filmová ako knižná, takže sa nebudem vyjadrovať k spracovaniu a zhode filmov a knihy, pretože obe spracovania sa v určitých bodoch líšili, ale podstatu dokázali zachytiť oba. Tí, ktorí tieto filmy nevideli, majú to v pláne a nechcú vedieť podrobnosti, nech ďalej článok nečítajú, bohužiaľ spoilujem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu



Čo mi ako prvé udrelo do očí bol fakt, že scenár nového Gatsbyho sa odhadom na 80% zhoduje so scenárom pôvodného filmu, čo svedčí o veľmi presnom spracovaní knihy (to len aby ste neboli prekvapení, ak si ich náhodou pozriete oba). Starý Gatsby je však oveľa viac textový. Vďaka tomu sa divák dostáva hlbšie do vzťahu medzi Gatsbym a Daisy. Dokonca si vyhradili čas, aby ukázali, že Gatsbyho trápilo, že sa Daisy vydala a nepočkala ho, čím bol oveľa lepšie vykreslený fakt, že v tej dobe sa bohaté dievčatá nevydávali za chudobných chlapcov. V novom spracovaní to vyznieva skôr akoby Gatsbymu neprekážalo, že sa Daisy vydala. Daisy má dokonca v starom spracovaní oveľa väčší priestor pre svoju postavu, ale o tom neskôr. Novému Gatsbymu dosť napomáha rečník v podobe spisovateľa Tobye Maguiera, ten zas objasňuje úplne iné záležitosti a povedala by som, že ide o lepšiu formu, ktorá pomáha dotvárať príbeh, objasňovať vzťahy a opísať vtedajšie pozlátko. Niekedy však až zbytočne opisuje veci, ktoré sú každému jasné. V tomto smere by som však povedala, že nový vs. starý = 1:1.
Leonardo a Robert, obaja lámači ženských sŕdc, len v inej dobe. Spočiatku som si myslela, že voči Redfordovi budem mierne zaujatá. Predstavila som si svoju generáciu, ako o niekoľko rokov bude svojim dcéram hovoriť, že nikto nezahrá Edwarda z Twighlightu lepšie ako....ehm, ako sa volá ten herec? Trošku extrémny príklad, ale snáď sa chápeme. No popravde musím uznať, že Leonardo ma oveľa lepšie presvedčil o svojej postave. Redford bol kamenný, akoby bez výrazu. Jeho postava vyznievala viac uzavreto. Ak sa mám priznať, postrehla som uňho len dva výrazy tváre - vážny a úsmev (podobnosť s istým akčným hrdinom čisto náhodná). Gatsby bol Daisy takmer až posadnutý a Redfordovi som to proste neverila. Caprio prežíval film celou mimikou, bolo uňho badať nervozitu, zasnenie, lásku, ctižiadosť...proste všetko. Najvýraznejšia charakteristická črta hlavnej postavy - nikdy nekončiaca nádej, je v novom spracovaní oveľa výraznejšia práve vďaka Leonardovi.V tomto smere nový vs. starý = 1:0.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu



Daisy. Ako sa hovorí, za všetkým hľadaj ženu. Vďaka Gatsbymu som mala možnosť vidieť dve (priznám sa) mne úplne neznáme herečky. V novom spracovaní sa predstavila Carey Mulligan, v starom Mia Farrow. Ako som už spomínala, Mia dostala v pôvodnom Gatsbym oveľa väčší priestor. Mohla sa viac ukázať po hereckej stránke, ale hlavne mohla viac povedať o svojej postave. Nové spracovanie je oveľa viac upriamené na samotnú postavu Gatsbyho, čo je dobré. Carey a jej postava Daisy zostáva akoby tajomná a pôsobí nežnejším až éterickejším dojmom. Divák síce nechápe, čo na tej žene Gatsby vidí, prečo ju tak miluje, ale práve vďaka spomínanej tajomnosti pôsobí celý príbeh dôveryhodnejšie. Mia so svojim väčším priestorom však prináša ešte väčšie „WTF?". Svoju postavu zahrala výborne, ale postava samotná je v dnešnom vnímaní rozmaznaná žena, ktorá potrebuje luxus, aby bola šťastná a aj tak šťastnou nie je. Zároveň sa v starom spracovaní venujú aj Daisynej dcére, ktorá v novom spracovaní bola spomenutá len na začiatku a v závere sa na krátku chvíľu objavila pri sťahovaní. Keď sa lepšie vykreslenie charakteru Daisy spojí s kamennou tvárou Redforda, nie je z toho moc presvedčivý výsledok a „WTF?" efekt je o to výraznejší. V každom prípade však herečky vzhľadom na svoje úlohy a možnosti podali dobrý výkon, takže opäť je to 1:1.
Kamera, kostými, kulisy...v tomto prípade je asi jasné, že vyhráva nový Gatsby. Nejde ani tak o technické a iné možnosti v roku 1974. V novom Gatsbym oveľa lepšie vyznelo pozlátko doby, honosnosť, ktorú bohatí ľudia ukazovali, lebo mohli, lebo na to mali. Toto doslova až megalomanstvo následne veľmi dobre kontrastovalo s povrchnosťou a pretvárkou. Navyše kamera a strih boli naozaj úžasné a pre mňa osobne asi najväčší estetický zážitok celého filmu. V tomto prípade nový vs. starý opäť 1:0.
Bohužiaľ, nové spracovanie má u mňa jednu veľkú chybu a to hudbu. Stvárnenie hudobníka Klipspringera bolo až absurdne prehnané, hudba skôr pripomínala novodobú diskotéku než snobský večierok 20. rokov 20. storočia. Priznám sa však, že vďaka filmu som objavila pre mňa úžasnú cover verziu piesne od U2 - Love is blidness v podaní Jacka Whitea. Nech si však kto chce vraví čo chce, v tomto smere sa pôvodné spracovanie aspoň pridržiavalo doby a veľkolepé večierky vyzneli rovnako honosne, takže nový vs. starý 0:1.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu



Čo sa záveru týka, každý režisér zvolil vlastnú cestu. Baz Luhrmann záver moc nenaťahoval (aj keď na prvý pohľad sa to mohlo zdať), oproti starému Gatsbymu, kedy do domu prišiel ešte aj Gatsbyho otec a spolu so spisovateľom Nickom Carrawayom išli na pohreb. Luhrmann však dokázal záver oveľa lepšie vystupňovať , udržať a hlavne zvyšovať napätie a to napätie vo mne zostalo aj pri druhom pozretí. Zároveň priateľstvo a obdiv spisovateľa Carrawaya ku Gatsbymu pôsobí dôveryhodnejšie v novom spracovaní, takže celkový záver vyznieva lepšie. V pôvodnom Gatsbym však ukázali ako sa spisovateľ Carraway ešte po pohrebe stretol s Daisy a jej manželom, ktorí sa však tvárili akoby sa nič nestalo, čím sa ešte viac prehĺbila pretvárka a povrchnosť tej doby. Ide o dva odlišné a zároveň dobré spôsoby ukončenia, takže môj osobný názor je, že nový vs. starý 1:1.
Celkový výsledok mi vychádza 5:4 v prospech nového Gatsbyho. Ak by som však mala pripočítať body za svoj celkový pocit z filmu, bolo by to 6:4. Leonardo svoje zmŕtvychvstanie u mňa zažil. Čo sa týka režiséra Luhrmanna, o ňom pochybujem, že niekedy začnem doslova vyhľadávať jeho filmy, ale ktohovie. V tomto prípade však milo prekvapil.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu






Zdroj foto: http://www.thesaint-online.com/2013/05/the-great-gatsby-review/ http://qz.com/81429/did-anyone-actually-read-the-great-gatsby/ http://www.style.com/stylefile/2013/05/from-the-top-milliner-rosie-boylan-on-the-hats-of-gatsby/ http://group401.blogspot.ca/p/jordan-baker.html http://mydelineatedlife.blogspot.ca/2012/01/not-good-role-model.html http://www.metro.us/newyork/entertainment/2013/05/06/joel-edgerton-talks-playing-bad-in-the-great-gatsby/ http://vintagebrandnew.blogspot.ca/2012/10/paisley-tie.html http://zsazsabellagio.blogspot.ca/2013/04/the-great-gatsby.html http://madisonfortney.weebly.com/myrtle-wilson.html http://hopefulaspiringhomemaker.blogspot.ca/2013/05/review-great-gatsby-2013.html http://www.flickr.com/photos/39102228@N07/8048731567/ http://www.juxtapost.com/site/permlink/c498a960-2249-11e2-becc-19ee286afaa4/post/robert_redford_the_great_gatsby_40197441/ http://americamagazine.org/issue/great-gatsby http://www.denverpost.com/lifestyles/ci_23200441/the20sroar-back http://apps.warnerbros.com/greatgatsby/monogramcreator/us/


Viera Prievozníková

Viera Prievozníková

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Príležitostný bloger, ktorý rád kecá dve na tri. Zoznam autorových rubrík:  Leeloo Dallas MultipassMixérSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu